KALİTELİ METAL ST-37

ST37çeliğin genel yapı malzemelerinde kullanılan 7 türünden bir tanesidir.

            Sıcak üretim sonucu oluşan çeliğin tekrardan işleme alınarak soğuk çekme işlemi uygulanması sonucu oluşturulan madde ST37‘dir. Bu işleme transmisyon adı verilir. Bu işlem bir nevi sıkıştırma işlemi olarak geçmektedir. Soğuk çekme tekniği sonucunda çelik yeni özellikler kazanarak daha dayanıklı hale getirilmiş olur. Bu işlem sonunda oluşan ST37’nin başlıca özellikleri; çelik hassas ölçü toleranslarına gelmiş olur, sıcak haddedeki halinden daha üst düzey bir yüzey kalitesine sahip olur, ürünün çekme kalitesi arttırılmış olur, ürünün sertliği artar ve sünme durumu azalmış olur.

            Transmisyon çelik türleri talaş kaldırılmasında sert bir yapıya sahip olmadıkları için daha rahat işleme konulmaktadır. Ancak otomat çeliği kadar kolay şekilde talaş kıramadığından dolayı işlem süresi biraz daha uzun olabilir. Genel olarak kullanılma sebebi ise otomat çeliklerine göre daha ekonomik olmasıdır.

            Değişime uğramış çelikler daha çok çekme ve kopma dayanımlarına göre isimlendirilir. Karbon değerleri düşürülüp Mangan değerleri arttırıldığından dolayı malzemenin direnci artmış olur. Bu sayede kullanımı daha yaygın hale gelir.

ST37ürününün minimum çekim kuvveti 370 N / mm² ‘dir.

            Değişime uğramış çelikler düşük Karbon değeri sayesinde yüksek kaynak kabiliyetine sahiptir. Bu sayede montaj işlemi sırasında ve montaj işlemi sonrasında kaynak işlemi gerektiren makine parçalarında, otomotiv ekipmanlarında, millerde ve sanayi imalatının birçok parçasında kullanılmakta ve işleri daha da kolaylaştırmaktadır. Bu sebepten çok tercih edilmektedir.

Karbonitrasyon ve nitrasyona uygundur. ST 37 Kutu Profil, ST 37 Sac Levha, ST 37 Lama ve ST 37 Demir ürünleri bulunmaktadır.

ST 37’nin kullanım alanları;

Yapı Malzemeleri ( İnşaat Sektörü )

Çatı Konstrüksiyonlarında

Gemi İnşasında

Sanayi ve Ağır Sanayi İnşaatlarında

Bisiklet, Mobilya ve Çelik eşyalarda kullanılır.

Firmamız da ST 37 ‘ nin tüm ürünleri bulunmaktadır ve müşterinin isteği üzerine bu ürünlerin boyutlandırılması yapılmaktadır.

Ürünlerimiz TS 21 62 ve DIN 17 100 standartlarınca üretilmiştir.

st37 kutu profil
st37 levha sac
st37 lama
st37 demir