PASLANMAZ SAC NEDİR?

            İnsanoğlu medeniyetin başından beri elinin altında bulunan her şeyi kendi ihtiyaçları doğrultusunda; geliştirmeye, ehlileştirmeye, değiştirmeye çalışagelmiştir. Örneğin ilk başta ağaç kovuklarında yaşarken, sonra o ağacı kesip yakmış, daha sonralı tomruk haline getirip mobilya yapmış, ahşap, kereste gibi ürünler oluşturarak ağacın kullanım alanını bir hayli genişletmiş ve ağacın kendisini nasıl daha uzun süre sağlam tutabileceğine dair yeni fikirler geliştirmiştir.

            İşte yine aynı şekilde insanoğlu bir gün demiri bulmuş, bulmuş olduğu bu madeni daha sağlam ve dolayısı ile kullanışlı hale getirebilmek için karbonla karıştırdı, böylece çeliği elde etmiş oldu. Bundan sonraki aşama ise paslanmaz çelikti. Çünkü pas çeliğin kullanılmasını kısıtlıyor ve çelikten yapılan ürünlerin hareket kabiliyetini kısıtlıyordu. Bu yüzden krom veya nikel bu alaşıma katılarak çeliği, paslanmaz çeliğe dönüştürdü.

            Sanayi devrimi ve diğer gelişmelerle beraber çelik yaşadığımız evimizden, fabrikalara kadar hayatımızın her yerinde yerini aldı, bunun akabinde özellikle 20. yüzyılda; teknolojinin hayatımızı tamamen ele alması ile birlikte, hayatımıza yeni bir ürün daha girdi ; sac !

            Sac, bu çeliğin daha ince ve büyük tabaka hale getirilmişidir ve tahayyül edemeyeceğiniz yerlerde bile karşımıza çıkmaktadır. Örneğin evinizde döşenmiş olan elektrik kabloları bu sac kanallar içinde iletilir veyahut çatınız tamamen sacdan yapılmış olabilir. Yani anlayacağınız sacın günlük hayatta kullanım alanı çok geniştir. Ve bizim ülkemiz gibi nemli ülkelerde maalesef sac gibi metal ürünler çok çabuk paslanmakta ve kullanım özelliğini yitirmekte ve yenilenmek durumunda kalmaktadır. Bu yüzden çeliklerd e de olduğu gibi bu sorunu aşabilmek için insanoğlu paslanmaz sacı geliştirdi. Böylece artık kullanmakta olduğumuz saclar paslanmayacak ve her seferinde bize böyle külfet olup bizi pişman etmeyecektir.

            Biz Özgür Demir Çelik olarak ihtiyacınıza uygun metal ürünler üretiyoruz. Nasıl diğer ihtiyaçlarınıza uygun metal ürünler tedarik ediyorsak bu ihtiyacınıza da uygun paslanmaz sac ürünler tedarik etmekteyiz.